Spring naar inhoud

Maand: december 2023

Vreemd maar hoezo? … autisme en sociale onhandigheid

Een Amerikaanse studie bevestigde dat autistische volwassenen vaak als vreemd gezien worden door hun sociale onhandigheid. Toch vinden ze dat zelf niet zo erg, en lijken ze dat te waarderen in anderen, zeker in andere autistische mensen. Voor de niet-autistische mensen in het onderzoek blijkt het een blijvende drempel om in contact te komen met autistische mensen. Ik bespreek de studie en geef enkele persoonlijke bedenkingen.

Natuur of omgeving: een problematische tweedeling? … autisme en wetenschap

Kristien Hens onderzoekt in een recent artikel de voortdurende debatten over genetica en de rol van het milieu, algemeen bekend als ‘nature’ versus ‘nurture’, in de ontwikkeling van persoonlijke kenmerken. Hens pleit voor een genuanceerder begrip, waarbij de wisselwerking tussen genen en omgeving wordt erkend in plaats van ze als afzonderlijke factoren te beschouwen. Aansluitend geef ik een paar bedenkingen.

De uitdaging van cadeautjes kiezen … autisme en feesten

Geven van geschenken en inleven in de ander om te weten wat die wenst, vind ik een uitdaging. Ik geef de voorkeur aan eenvoud en functionaliteit boven esthetiek en heb een hekel aan commercieel geïnspireerde gebruiken. In deze blog bespreek ik hoe ik cadeautjes geef en wat mij het meest plezier brengt.

Van de honderd ziekten is autisme er geen … autisme en wetenschap

Bespreking van het boek ‘Over honderd ziekten’ uit mei 2023 van Dirk Ruiter dat uitgebreid in gaat op ziekten van de afgelopen eeuw, waaronder een hoofdstuk over autisme als een mentale ziekte, vergelijkbaar met schizofrenie. De auteurs beschrijven een eerder twijfelachtig beeld van autisme. Met enkele persoonlijke kritische bedenkingen.